Йдеться про транспортування об’єктів, які перевищують за розмірами, масою встановлені стандарти. Негабаритний вантаж – це великовагові та великогабаритні предмети, які з урахуванням параметрів вантажівки перевищують показник маси 38 тонн, понад 20 м завдовжки, 4 м заввишки, виступають після закінчення кузова автомобіля більш ніж на 2 м.

Що таке негабаритні вантажні перевезення?

Перевезення такого типу дуже складне технічно. Воно вимагає наявність спецтранспорту, високого рівня кваліфікації водія, прокладання спеціалізованих маршрутів із погодженням у органів місцевої влади, патрульної поліції.

Виділяють проєктні вантажі – це об’єкти масою понад 100 тонн. У цьому випадку виникають складнощі зі зміцненням дорожнього покриття, опор мостів. А для проєктних з глобальними розмірами потрібно опрацювати висоту електрокомунікацій на шляху, оминути перетини транспортних розв’язок у вигляді мостів та ін.

Доставлення типового негабаритного вантажу простіше та мобільніше, ніж проєктного. Виходячи з назви, для його транспортування справді розробляється цілий проєкт.

Яким видом транспорту здійснюється перевезення негабаритних вантажів?

Після доставлення судном чи поїздом (що трапляється рідше) негабаритного об’єкта до пункту призначення його довозить автомобільний спецтранспорт.

Морська логістика негабаритних вантажів має свої переваги:

  1. Достатньо гнучкий таймінг та маршрут. Однак у різноманітності з портами є обмеження.
  2. Судна розраховані на сотні тисяч тонн вантажу, тож здатні перевезти цілі партії негабариту.
  3. На суховантажах різного типу продумана система кріплень, що дозволяє закріпити об’єкти нетипової форми. 
  4. Це найдешевший вид доставлення, вартість на яке зменшується пропорційно збільшенню відстані.
  5. Це найбезпечніший вид логістики. Ризики псування майна мінімальні.
  6. Завдяки високопрофесійному обладнанню порту можна провести навантаження товарів будь-якого об’єму та маси.

Сьогодні пропонується велика кількість різних типів контейнерів:

Не забувайте розглянути можливість транспортування річкою та залізницею. Це значно спростить і здешевить процедуру доставлення.

З автомобільним доставленням з порту або із залізничного термінала буде більше складнощів. Якщо об’єкт перевищує дозволені норми, необхідно враховувати по дорозі особливості мостів, ЛЕП, тунелів тощо. Є сезонні обмеження залежно від географії постачання.

Якщо вантаж трохи перевищує якісь норми, варто поспілкуватися з менеджером логістичної компанії, який завдяки підбору правильної машини зможе вмістити продукт у рамки дозволеного. Такий підхід зекономить час і кошти формування спеціального маршруту та інших дозволів. Для неподільного об’єкта, який перевищує показники ширини, формують додатковий супровід легковими авто в межах частини, що виступає.

Як перевозити негабаритний вантаж автомобільною спецтехнікою?

Підготовка до транспортування негабаритного вантажу може досягати 14 днів. Потрібно правильно завантажити, закріпити, позначити видимість, виконати перевезення, розвантаження. Розглянемо всі етапи докладніше.

1. Навантаження

Успішність кінцевого результату залежить від правильного проведення розважування. Це визначення центру ваги, що дозволяє сформувати баланс маси та правильно розмістити вантаж на транспортному засобі. Часто це не центр об’єкта, що перевозиться.

2. Маркування транспортного засобу

Всі частини вантажу, які виступають за межі корпусу автомобіля, потрібно додатково позначати. Від 50 см та більше – кріпиться спеціальний знак. Якщо рух допустимий вночі, то розміщують особливі ліхтарі білого або червоного кольору – залежно від відношення до напрямку руху. Додатково кріпляться світловідбивні елементи.

3. Аспекти поведінки на дорозі

Є обмежений швидкісний режим на дорогах загального користування. Якщо через погодні умови слизьке дорожнє покриття або видимість неповноцінні, перевезення негабаритних вантажів заборонено. Зміщення на узбіччі не дозволяється, заборонено порушувати встановлений маршрут. Технічні зупинки проводять у спеціалізованих місцях.

Для підвищеної безпеки у населених пунктах завантажена негабаритом спецтехніка додатково супроводжується патрульною машиною. Дозвіл на рух у темний час доби вимагається додатково. 

За яких умов транспортування негабариту може не відбутися?

Як би ви самостійно не налагоджували автомобільну логістику, але без отримання офіційного дозволу перевезти вантаж такий не вдасться. У яких випадках може бути відмова:

Щоб не потрапити до такої ситуації, краще відразу звернутися до автотранспортної компанії, фахівці якої допоможуть розробити оптимальну концепцію, допоможуть з отриманням дозволів, візьмуться контролювати весь процес.