Зростає проблема блокування польськими перевізниками пунктів пропуску на українсько-польському кордоні, залишаючи багато питань без відповіді. Організатори вже оголосили про розширення блокування на Ягодин, Рава-Руська, Краковець та додавання Шегінях до списку порушених пунктів. Відтак усі ключові транспортні маршрути з Польщі до України визнані недоступними.

На початку тижня перед Ягодином стояло понад 1200 вантажівок, аналогічна ситуація була в Рава-Руській, а в Краківці — “загалом” 500. Українським водіям, щоб перетнути кордон, доводиться чекати до двох тижнів, з перспективою збільшення термінів, якщо ситуація не покращиться. Таким чином, вантажні перевезення автомобільним транспортом через польсько-український кордон перебувають у фактичній блокаді. До цих дій приєдналися словацькі перевізники, попередивши попередню про можливу блокаду, якщо їхні вимоги не будуть враховані словацьким урядом.

Це політичний удар, що стосується країни в умовах, коли постачання озброєння, гуманітарна допомога і вся економіка залежать від сухопутних маршрутів, оскільки порти знаходяться практично в блокуванні. Всупереч твердженням організаторів блокади, зазначається, що протестувальники не пропускають вантажівки з військовим вантажем та гуманітарними постачаннями.

Загадкова формула політичного цинізму

Польські протестувальники висунули широкий спектр вимог, що включають скасування рішення Європейського Союзу від березня 2022 року про вільний доступ до ринку перевезень до ЄС. Також на їхньому списку — відновлення пропускних дозволів для польських перевізників у співвідношенні 60% до 40% на користь українців (на момент 24 лютого 2022 року). Серед вимог також фігурує зупинення дії ліцензій на транспортні компанії, зареєстровані в Польщі після 24 лютого минулого року, які переважно належать громадянам України.

блокування польськими перевізниками

Вони також виступають за відміну електронної черги для польських перевізників, які перетинають український кордон без вантажу, та запровадження системи “Шлях” для швидкого проходження кордону для вантажівок польських компаній. Всі ці вимоги, якщо не буде виконано, створять ще більші труднощі для руху товарів через кордон і, ймовірно, продовжать блокаду на невизначений термін.

Суперечка на кордоні: Україна та Польща у пошуку рішення

Український уряд активно шукає способи вирішення кризи на українсько-польському кордоні, спричиненої блокуванням пунктів пропуску польськими перевізниками. Три напрями вирішення питання вже виділено: переговори з організаторами блокади, діалог із представниками польського уряду та підготовка позовів щодо відшкодування збитків українських перевізників. Крім того, зусилля спрямовані на допомогу українським водіям, позбавленим необхідних умов для проживання.

Європейська комісія попереджає Польщу про можливі штрафні санкції у разі продовження блокади, вказуючи на порушення європейського законодавства.

Проте переговори з організаторами блокади поки що не дають результатів. Український уряд стикається з труднощами виконання вимог протестувальників. Нещодавні звинувачення польського міністра інфраструктури Анджея Адамчика на адресу України та Євросоюзу створюють додаткові перешкоди. Польський уряд стверджує, що блокада пов’язана зі скасуванням ліцензій для українських перевізників до ЄС, що, на їхню думку, поставило польських перевізників у невигідне становище.

Ситуацію ускладнює політичний перехід у Польщі, де розпочався період міжвладдя. Опозиційні сили підписали коаліційну угоду та обрали керівництво двох палат парламенту, але президент доручив функцію глави уряду представнику партії Право та справедливість, Матеушу Моравецькому. Це викликає напруження у відносинах з Україною та затягує процес пошуку компромісу.

Спроби вирішення конфлікту стикаються з цинізмом та політичним популізмом, що призводить до ігнорування законів та рішень ЄС. Важливість підтримки експорту в Україну, що зросла на 25%, не враховується, і блокада залишається пріоритетом.

Вирішення кризи може затягнутися на місяць, оскільки інтереси партії та політичні маневри мають пріоритет перед вирішенням поточної ситуації. Однак український народ, який стоїть перед викликами війни та необхідності опору Росії, продовжує бути у тіні політичних боротьб та цинічних блокад.

Вам будуть цікаві послуги від логістичної компанії EA-LOGISTIC: Вантажоперевезення по Україні, вантажоперевезення до Європи, вантажоперевезення до Польщі.