Результатом прийняття Митної конвенції про міжнародні вантажні перевезення (1975 рік, Женева) стало TIR – розшифрування «Transports International Routiers» – система спрощеного проходження митниці, яка діє для всіх країн, що приєдналися. Вона значно спростила автомобільні вантажоперевезення з огляду на відсутність забезпечувальних платежів та оформлення митного транзиту.

У 2021 році логістика вийшла на новий рівень з появою eTIR – електронного аналога TIR. Перевезення стали ще простішими, адже відпала потреба у «папірцях».

Значення TIR та eTIR у вантажоперевезеннях

Вантажоперевезення TIR – це проходження митних процедур у спрощеному режимі. Проєкт eTIR «успадкував» переваги TIR за відсутності паперової тяганини. Крім того, з’явилися спеціальні митні IT-інструменти, наприклад, TIR-EPD – відправлення інформації про вантаж заздалегідь для скорочення часу очікування на митниці, Real-Time SafeTIR – перевірка дійсності та статусу Carnet TIR у режимі реального часу, AskTIRWeb – управління транспортними операторами, дозволами та іншими завданнями, пов’язаними із системою.

Ключові принципи TIR-системи

Правила Митної конвенції сьогодні працюють у 71 країні, а її чинними учасниками є понад 30 тисяч транспортних та логістичних компаній. Їхній вантажний транспорт перетинає кордон без мит, використовуючи Carnet TIR. Це документ для супроводу вантажу, який прискорює митні процедури і одночасно є гарантією збереження товарів, що перевозяться. 

Carnet TIR має вигляд тонкого блокнота з певною кількістю аркушів (4, 6, 14, 20). Під час оформлення працівник митниці відриває 1 листок, залишаючи корінець водієві. Перед відправленням в документ вноситься інформація про місце завантаження товару, маршрут з точками митних перевірок, про вагу та вид вантажу (характеристики, особливості), а також дані транспортного засобу та дозволи на перевезення.

Що означає TIR-система:

Компаніям, які цікавляться, як отримати TIR в Україні, необхідно звернутися до АсМАП (Асоціації міжнародних автомобільних перевізників). Асоціація – член IRU, міжнародного союзу, який керує системою TIR.

Ключові принципи eTIR під час вантажних перевезень

Головною перевагою eTIR стала можливість швидкого та якісного обміну інформацією між митними органами. Отримати необхідні дані можна в онлайн-режимі, перейшовши на спеціальний портал. Проєкт eTIR був схвалений усіма країнами-членами ООН. Очікується, що у майбутньому він зросте до глобальної транзитної митної системи.

Загалом eTIR – це можливість оцифровування інтермодальних та автомобільних перевезень для їх прискорення, підвищення безпеки та скорочення витрат. Спеціальні цифрові інструменти спрощують та структурують комунікацію IRU, логістичних компаній та транспортних операторів з митними органами. З їх допомогою легко відстежувати інформацію щодо вантажоперевезень, надсилати попередні дані про вантажі для прискорення проходження митниці тощо.

Основні платформи для отримання та роботи з eTIR – портал eTIR, SafeTIR, декларування TIR-EPD, AskTIRWeb.