Багато підприємств потребують перевезення різних вантажів наземним транспортом. В Україні існують вагові обмеження, які прописані у правилах дорожнього руху. Вагово-габаритний контроль необхідний для підтримки доріг у хорошому стані. Логістичні компанії повинні стежити за тим, щоб вага вантажу не перевищувала норм, інакше нестимуть відповідальність за перевантаження.

Скільки можна вантажити на вісь

Власникам вантажних машин, перевізникам необхідно обчислювати осьове навантаження – це допоможе уникнути або знизити штрафи за перевантаження по осях. Навантаження на вісь автомобіля – це маса, яка визначається навантаженням, що передається від коліс однієї осі на опорну поверхню.

У правилах дорожнього руху зазначено, що максимальне навантаження на вісь не повинне становити більше:

Максимальне осьове навантаження для автомобілів та причепів, які транспортують контейнери:

При цьому вага автомобіля в цілому має бути в межах 40 та 46 тонн відповідно. Слід також враховувати, що рух дорогами можливий лише із загальною вагою не більше 24 т та осьовим навантаженням до 7 тонн.

Як розраховується штраф за перевантаження

Міністерство інфраструктури встановило нові штрафи за перевантаження в Україні. Контроль здійснюється спеціальною системою, яка складається з поперечних фіксаторів на асфальті та металевих опор з камерами. Кінцевий розмір штрафу за перевантаження в Україні пов’язаний із тим, наскільки перевищено норму:

Хто має платити штраф за перевантаження

Відповідно до закону, за перевищення вагових норм передбачено відповідальність у грошовому еквіваленті. Штраф за перевантаження має сплачувати власник транспортного засобу, який використовується для вантажоперевезень. Власником може бути фізична чи юридична особа. Якщо автомобіль належить компанії, відповідальність за порушення несе офіційний представник. Заплатити штраф потрібно протягом 10 днів.

До того ж адміністративна відповідальність передбачена за невідповідність ваги, зазначеної у супровідних документах, та фактичної.

Зниження ризиків перевантажень

Ви вже знаєте, які штрафи за перевантаження передбачені нормативно-правовими актами України. Щоб заощадити на логістичних витратах, необхідно дотримуватися деяких правил:

  1. Слідкуйте за правильним зважуванням на етапі завантаження. Таким чином зводиться до мінімуму ризик перевищення встановленої ваги. Крім того, не доведеться платити штраф за розбіжності ваги за документами та фактичною.
  2. Оптимально розміщувати вантаж в автомобілі, контролювати осьове навантаження за допомогою спеціальних датчиків.
  3. Не використовуйте багато пакування. Раціональне використання пакувальних матеріалів знижує витрати на перевезення, а також дозволяє транспортувати більше вантажу.
  4. Враховуйте, що паливо також збільшує загальну вагу. Повний бак – це більш ніж півтонни.
  5. Деякі чинники можуть спричинити некоректні результати контрольного зважування. Наприклад, неправильний розподіл вантажу через різкі зміни швидкості руху, прилипання бруду або снігу, несправність пневматичної підвіски.

Дотримання правил забезпечує скорочення витрат на транспортування великовагового вантажу. Пам’ятайте, що перевантаження автомобіля – це не лише адміністративна відповідальність. Перевищення допустимої ваги ускладнює керування транспортним засобом, а це несе загрозу безпеці учасників дорожнього руху.