Перевезення товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) для юридичних осіб супроводжується найманням логістичної компанії. Пакет бухгалтерських документів передбачає оформлення певного переліку документів з перевізником. І основним доказом успішного виконання робіт стане товарно-транспортна накладна (ТТН).

Що таке ТТН у вантажоперевезеннях?

ТТН – це універсальна декларація, яка доводить здійснення перевезення конкретного обсягу ТМЦ логістичною компанією. На її основі перевізник несе відповідальність за вантаж під час доставлення, відбувається постачання на баланс товарів у вантажоодержувача.

Накладна може оформлятися як замовником, так і перевізником. Найчастіше це робить перша особа. Для супроводу вантажу має бути заповнена ТТН з фактичним описом об’ємів, ваги, габаритів, призначення. Це офіційна квитанція, що має власну нумерацію та містить конкретний перелік інформації:

Отримання перевізником ТТН від відправника прирівнюється до отримання вантажу від замовника, і з цього часу логістична компанія несе за нього відповідальність.

Додатково до тарифу перевезення, зазначеного у накладній, можуть бути включені супровідні послуги: перевалка, розміщення на складі, навантаження/розвантаження, пакувальні роботи та матеріали. Деякі логістичні компанії весь додатковий супровід виносять в окремий прайс.

ТТН для перевезення вантажу: детальне призначення

За допомогою цього документа виконується контроль за переміщенням матеріальних ресурсів, визначається вартість наданих послуг. Накладна є доказом про укладення договірних зобов’язань щодо умов та тарифних розрахунків між відправником та перевізником.

Законодавством України водії трака зобов’язані підтвердити легальність одержання товару, правомірність проведення транспортних робіт. ТТН є важливою звітною складовою для податкової служби. За ними обчислюються валові витрати підприємств. Тому нехтування формуванням такого документа є неприпустимим.

Заповнення ТТН: вантажоперевезення за всіма правилами

Зазвичай створенням бланка займається замовник послуг. Він визначає особливості товару, обумовлені терміни, місця завантаження/розвантаження. Але допускається також його оформлення транспортним підприємством. Декларація для вантажоперевезення по Україні складається з двох основних розділів:

  1. Містить дані про товар. Обов’язково зазначається інформація про правові відносини між відправником та одержувачем вантажу. Це важливо для фіксації переміщень матеріальних ресурсів обох сторін.
  2. Транспортне забезпечення. Описуються кінцеві зобов’язання між відправником, одержувачем та перевізником. Виходячи із зазначеного, формується звіт про результат виконаних робіт. На кожен окремий вантаж виписується власний документ. Якщо машина везе багато вантажів для різних одержувачів, то на кожну позицію має бути окрема накладна.

ТТН випускається у 4 примірниках:

Вантажоперевезення по Україні: як заповнювати ТТН?

Перша частина заповнюється клієнтом з описом реквізитів компанії, зазначенням місця навантаження товару, вказуються особи, які несуть матеріальну відповідальність та відповідають за навантаження товару.

Коли автотранспортна компанія готова надати дані про транспортний засіб та водія, заповнюються такі пункти: 

Тут залишають відбиток пломби, якщо такі застосовуються при пакуванні поклажі.

Третя частина залишається одержувачеві, де позначається форма вивантаження продукції, час одержання. Тут же залишаються підписи водія та особи, відповідальної за отримання. Ставиться штамп.

Якщо отриманий товар, його стан, терміни доставлення відповідають заявленим у договірній угоді, тоді правочин вважається завершеним, він підтверджується проставленням печатки наприкінці декларації.

Якщо ж визначаються невідповідності, – складається акт із зазначенням порушень та претензій. Він є повноцінним юридичним документом, на основі якого проводитиметься розслідування щодо вини учасника процесу в ситуації, яка сталася. Після з’ясування обставин процес формування товарно-транспортної накладної має бути повноцінно завершеним.