Питання щодо заблокованого поляками кордону все ще залишаються без відповідей. Організатори акції вже заявили, що масштаби блокування збільшаться. До списку пунктів потрапляють Ягодин, Рава-Руська, Краковець і Шегині. Але це буде не останній рубіж, за їхніми словами. Відтак усі важливі транспортні маршрути з Польщі до України стають недоступними.

Вантажні перевезення через польсько-український кордон так і перебувають у повній блокаді. Так, перед Ягодином стояли понад 1200 вантажівок, що їх не пропускали через кордон. Аналогічна ситуація була в Раві-Руській і Краковці. Щоби перетнути кордон, українським водіям доводиться чекати, у кращому випадку, до 2-х тижнів із надією, що ситуація покращиться. Тим часом словацькі перевізники теж приєдналися до акцій, попередивши про можливу блокаду, якщо їхні вимоги не будуть враховані словацьким урядом.

Оскільки порти практично заблоковані, постачання зброї та гуманітарки можуть здійснюватися лише через сушу. Загалом економіка України зараз залежить лише від сухопутних маршрутів, що також тепер недоступні. Це не лише економічний, а й політичний удар для країни. Нагадаємо, що організатори блокади з іншими протестувальниками своїми діями бойкотують військові та гуманітарні постачання в Україну. Усе необхідне залишається стояти у вантажівках у районі пунктів пропуску на невизначений термін.

Цинізм у концентрованому вигляді

Учасники протесту на польському кордоні висунули широкий перелік вимог. Одна з них – скасувати рішення Європейського Союзу та заборонити Україні здійснювати перевезення товарів для ринку ЄС. Також вони просять поновити пропускні дозволи для польських перевізників у співвідношенні 60/40 %. Нагадаємо, раніше українські перевізники виконували 60 % перевезень, польські – 40 %. Нині це співвідношення становить 90/10 % на користь українських перевізників.

Катастрофа на границе: есть ли объективные предпосылки для блокирования границы поляками

Також для всіх транспортних компаній, зареєстрованих у Польщі після 24 лютого 2022 року, протестувальники вимагають призупинення дії ліцензій. Учасники протесту виступають і за відміну електронної черги перевізникам із Польщі, які перетинають український кордон без вантажу, а також запровадження системи «Шлях» для вантажівок польських компаній із метою швидкого перетинання кордону. Як заявили учасники акції: «Якщо всі вимоги не будуть виконані, це створить ще більше труднощів для руху товарів через кордон, а блокада триватиме невизначений термін».

Пошуки рішення: чим завершиться суперечка на українсько-польському кордоні

Блокування пунктів пропуску польськими перевізниками спричинило ажіотаж в українській владі. Вони активно шукають способи погашення конфлікту на українсько-польському кордоні. Для вирішення питання вже накреслено три основні пункти: провести переговори з координаторами акції, зустрітися з офіційними представниками польського уряду й організувати підготовку позовів щодо відшкодування збитків українським компаніям-перевізникам. Крім того, надати допомогу водіям, які залишилися на кордоні без води та їжі – мінімально необхідних умов для виживання.

Єврокомісія вже попередила Польщу, що за ігнорування єврозаконодавства вона змушена застосовувати штрафні санкції. Якщо блокування не припиниться, відповідальність буде неминучою.

Переговори з організаторами протестів поки що не дають жодних результатів, а український уряд зазнає труднощів у процесі виконання їхніх вимог. Водночас польський уряд стає на захист протестів. Вони впевнені, що невдоволення польських перевізників і блокада пов’язані зі скасуванням ліцензій для українських перевізників до ЄС.

Ситуацію з протестами на кордоні ускладнює і політична обстановка в Польщі. Так, опозиція змогла створити коаліцію та обрала керівництво 2-х палат парламенту, але Президент доручив функцію глави уряду представникові партії «Право та справедливість» Матеушу Моравецькому. Це й спричинило напруження в питанні з кордоном, відповідно, пошук компромісу затягується.

Спроби розв’язання конфлікту закінчуються ігноруванням законів і рішень ЄС. Усе перетворюється на біг по колу, де в головній ролі – лицемірство та політичний популізм. Вирішення кризи може затягнутися на місяці, оскільки інтереси польської опозиції та політичні маневри виявляються пріоритетнішими, ніж урегулювання поточної ситуації з блокадою польсько-українського кордону.

Тим часом, доки тривають цинічні політичні протистояння, український народ прямо відчуває на собі наслідки. Адже виклики воєнного часу та необхідність давати відсіч агресії росії не можна поставити на паузу.

ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО: Реконструкція 18 пропускних пунктів: як Україна планує збільшити пропускну спроможність на західному кордоні