Авіаційні вантажоперевезення – надійний та швидкий спосіб транспортування вантажу на великі відстані. Залежно від обсягу та ваги товару для перевезення використовують вантажні або пасажирські літаки. Завдяки високій швидкості такий вид доставлення підійде навіть для товарів, які швидко псуються.

Різновиди авіаперевезень

Повітряні перевезення бувають:

 1. Генеральними (простими). Відрізняються невисокою вартістю, дозволяють доставити основний вантаж до пункту призначення.
 2. Попутними. Передбачають використання попутних літаків.
 3. Збірними. Часто використовуються, якщо потрібно перевезти невеликі партії товару. Штучні вантажі збираються на складі, їхнє відправлення здійснюється тоді, коли авіалайнер буде повністю завантажений.
 4. Човниковими. При цьому вантажі транспортуються лише в одному напрямку, а авіатранспорт повертається порожнім.

Як відбувається перевезення вантажу літаком

Авіаційні перевезення складаються з багатьох проміжних етапів. Міжнародне доставлення вантажу включає:

 1. Приймання товару. Вантаж до аеропорту може доставлятися клієнтом. Але найчастіше перевезення здійснюється компанією, яка організовує авіадоставлення. Збірні вантажі спочатку доставляються на склад, там їх сортують, пакують і готують до відправлення.
 2. Митне оформлення. Надсилання вантажу неможливе без супровідних документів. Вони повинні містити інформацію про товар (назву, кількість, вартість). Авіаперевезення деяких вантажів здійснюються, тільки якщо є сертифікати та декларації про відповідність.
 3. Навантаження. Товар розміщують у відсіках авіалайнера та ретельно фіксують, щоб він не змістився та не пошкодився під час перельоту.
 4. Переліт. Виконується прямим рейсом або з перевантаженням у транзитному пункті.
 5. Декларування. Вантаж у країні отримувача проходить митне очищення з оплатою податків та зборів, встановлених законами.
 6. Доставлення одержувачу з використанням автомобільного транспорту.

Як здійснюються авіаперевезення швидкопсувних, великовагових та великогабаритних, небезпечних вантажів

Літаками найчастіше доставляють товари, які швидко псуються. Для них мають бути створені особливі умови зберігання, спеціальний температурно-вологісний режим. Лікарські засоби, живі рослини, косметику, харчові продукти необхідно правильно розміщувати на борту у міцному та герметичному пакуванні. У деяких випадках використовується спеціальна тара, яка забезпечує підтримання певної температури.

При авіаперевезеннях великовагових та великогабаритних вантажів використовують вантажні або спеціально обладнані повітряні судна. Товар без тари повинен бути зафіксований на спеціальному піддоні або забезпечений прокладковими матеріалами.

Деякі вантажі у процесі транспортування та зберігання можуть заподіяти шкоду навколишньому середовищу, спровокувати вибух, пожежу, травмувати людей. Такі товари належать до групи небезпечних, і для них необхідні особливі умови транспортування. Вантаж повинен перебувати в упакуванні, призначеному для певного класу небезпечних речовин і яке пройшло випробування відповідно до вимог ООН. Слід зважати на те, що небезпечні товари деяких класів в одному вантажному відсіку транспортувати суворо заборонено.

Переваги авіаперевезень

Авіаційний транспорт дозволяє здійснити швидке доставлення термінових вантажів, наприклад, медикаментів, продукції, яка швидко псується, органів для трансплантації, термінової кореспонденції. Крім того, перевезення авіатранспортом відрізняються й іншими перевагами:

 1. Незалежністю від складнощів географічного ландшафту. За допомогою авіатранспорту можна доставити товар навіть у важкодоступні регіони, де інші шляхи сполучення відсутні.
 2. Надійністю та безпекою. Відправляючи товар без супроводу, клієнт може не турбуватися про те, що його вкрадуть, оскільки на висоті це здійснити важко. Крім того, вантаж піддається лише вібрації від польоту, тому не пошкоджується.
 3. Можливістю онлайн-контролю. Клієнт має можливість отримувати інформацію про місцеперебування літака та товару всередині нього.
 4. Практичністю. Доставляючи товари на інші континенти, немає потреби проходити багато митних пунктів.