Власники фірм з перевезення вантажів, які тільки розпочали свою діяльність, не завжди добре знаються на документації. Щоб транспортування товару відбулося без проблем, не довелося витрачати кошти на сплату штрафів та забирати транспортний засіб зі штрафмайданчика, потрібно знати, які документи при переміщенні вантажу є обов’язковими.

Транспортування в межах країни: як оформити перевезення вантажу

Водій, який займається перевезенням товару, крім посвідчення водія та трудового договору, повинен мати й інші документи. Обов’язкова наявність:

Необхідна також вантажосупровідна документація – ТТН (товарно-транспортна накладна) та договір перевезення вантажу. Документи має заповнювати відправник товару із зазначенням усіх відомостей про нього. Вони видаються в чотирьох примірниках і необхідні відправнику вантажу, вантажоодержувачу, перевізнику, а останній екземпляр повинен додаватися до рахунку про оплату, який транспортна компанія пред’являє замовнику.

Наявність шляхового листа не є обов’язковою. Його виключили зі списку транспортної документації. Документ може знадобитися лише вантажоперевізнику для внутрішнього та податкового обліку. Небезпечні та негабаритні вантажі не можна транспортувати без внутрішньої української ліцензії. Залежно від характеристик товару можуть знадобитися сертифікати якості, паспорт на вантаж.

Як оформити перевезення вантажу до країн Євросоюзу та СНД

Крім посвідчення водія та документів на авто, при міжнародних перевезеннях потрібна документація на вантаж. Для перевізника, який доставляє товари за межі України, обов’язковим є оформлення спеціальної ліцензії. З цією метою подається заявка до ліцензійного органу з пакетом інших документів:

Пройти процедуру ліцензування можна, вдавшись до послуг юристів. До юридичної фірми необхідно надіслати скан-копії документів. Після внесення передоплати документацію буде оформлено протягом 5–8 днів.

Щоб пройти митницю, потрібно мати міжнародну товарно-транспортну накладну. Документ оформляють у 3 екземплярах (для відправника вантажу, перевізника, одержувача). Вантажоперевізник на кордоні має пред’явити документ та отримати відмітки у всіх його примірниках.

Перевезення вантажів, вироблених в Україні, до країн Євросоюзу потребує наявності ввізної декларації за формою Т1. Оформлюють її митні брокери, які уповноважені відправником вантажу чи перевізником. Одночасно дані передаються до електронної системи NCTS. Брокерам для оформлення документації необхідні закордонний паспорт водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (копія), дані інвойсу, товарно-транспортна накладна.

Carnet TIR (книжка МДП) – не обов’язковий, але дуже корисний документ. Він свідчить про те, що перевізник є членом міжнародної організації дорожніх перевезень, що має переваги. Основний плюс – це швидкість проходження кордонів. За наявності документа транзитні вантажі, поміщені до опечатаної тентованої фури або до міжнародного контейнера, митний огляд не проходять.

Ще один необов’язковий документ – експортний сертифікат EUR.1. Він підтверджує країну походження вантажу та дозволяє його розмитнити зі зниженою ставкою мита.

Оформлення перевезення вантажів залежно від виду транспорту

Залежно від того, яким видом транспорту здійснюється перевезення, необхідне оформлення певних документів, що підтверджують укладення договору між відправником та перевізником вантажу: